Hancher-Finkbine Medallion

Students
  • 2019  Hira Mustafa, Nate Robinson, Sarah Ziegenhorn, and Jennifer “J” Verniero
  • 2018  Nicholas Craig Borcherding, (Jane) Tien Thuy Nguyen, Lilián Sánchez, Hannah Shirey
  • 2017  Noaquia Callahan, Jasmine Mangrum, Benjamin Ross, Rachel Zuckerman
  • 2016  Jeffrey Ding, Elizabeth Mills, Nicole Jardine, Alexander Lodge, Joshua Schoenfeld
  • 2015  Patrick Bartoski, Ashley Danielle Brosius, Allison Kindig, Kira Pasquesi
  • 2014  Wanakee Carr, Benjamin Gillig, Ericka Marie Tank, Katherine Valde
Faculty
  • 2019  Karen Heimer, Liberal Arts & Sciences
  • 2018  Anne Marie McCarthy, Nursing
  • 2017  Joseph Cavanaugh, Public Health
  • 2016  Peter Rubenstein, Medicine
  • 2015  Robert Mutel, Liberal Arts & Sciences
  • 2014  Eric G. Andersen, Law
Staff
  • 2019  Jennifer Lassner
  • 2018  Regina Hatcher
  • 2017  Nancy Jones
  • 2016  Michael Fountain 
  • 2015  Elaine Brown
  • 2014  Patrick Dolphin-Leahy
Alumni
  • 2019  Dale Baker, B.B.A. '68
  • 2018  Leonard A. Hadley, B.S.C. ‘59
  • 2017  Cathy Zaharis, B.B.A. ‘82, M.B.A. ‘83
  • 2016  John W. Colloton, M.A. ‘57, L.H.D. ‘13
  • 2015  Carolyn C. Jones, B.A. ‘76, JD ‘79
  • 2014  Thomas R. Hanson, BSME ’60 
Special
  • 2017  Thomas Rocklin
  • 1998  Belinda Lantz Marner
  • 1991  Philip G. Hubbard

Click here to see the full list of recipients

Distinguished Student Leader Award

  • 2019  Taha Gesalla, Dexter Golinghorst, Jenna Pokorny
  • 2018  Akash Bhalerao, Sean Finn, Grant Jerkovich, Thomas Pak
  • 2017  Ally Disterhoft, Lauren Freeman, Thomas Laehn, Devan Rittler
  • 2016  Dexter Golinghorst, Sailahari Ponnaluri, Shaun O’Neill
  • 2015  Justin David Anderson, Joelle Marie Brown, Janet Marie Lawler, Miriam Esther Murray, Courtney Leigh Paulsen, Jennifer Svendsen
  • 2014  Sophia Blitz, Anthony Roger Cyr, Rachel Nash, Mark Richard Van Heukelom

Click here to see the full list of recipients

Philip G. Hubbard Human Rights Award

  • 2019  Dilon Goncalves & Carrington Buze
  • 2018  Winnie Uluocha
  • 2017  Sabra Cacho
  • 2016  Carter Yerkes & Crystal Pound
  • 2015  Julia Julstrom-Agoyo & Fidencio Martinez Perez
  • 2014  Hilary Moise & Simone Renault 

Click here to see the full list of recipients

Robert F. Ray Faculty Representative Award

  • 2019  Ben Colin & Molly Kelly
  • 2018  JoElla Guagliardo & Logan Samuelson
  • 2017  Ally Disterhoft & Anthony Gair
  • 2016 Travis Perry & Samantha Wagner
  • 2015  Elaine Boosalis & Michael Vinyard
  • 2014  Elise Borja & James Morris

Click here to see the full list of recipients

M.L. Huit Faculty Award

  • 2019  Elizabeth Willis
  • 2018  James V. Nepola    
  • 2017  Keith J. Mueller
  • 2016  Vicki Hesli Claypool
  • 2015  Ana Rodriguez-Rodriguez   
  • 2014  Dennis R. Maki

Click here to see the full list of recipients

James N. Murray Faculty Award

  • 2019  Will Story
  • 2018  Sarah Harkness
  • 2017  Jason Harshman
  • 2016  David Bradley Wright
  • 2015  Stella Elias
  • 2014  Sarah Vigmostad

Click here to see the full list of recipients